‌لینوکس یکی از منعطف‌ترین سیستم‌عامل‌های دنیای نرم‌افزار است. انعطاف‌پذیری این سیستم‌عامل به اندازه‌ای زیاد است که می‌توان روی یک کامپیوتر قدیمی این سیستم‌عامل را نصب و بدون مشکل از آن استفاده کرد. اگر یک کامپیوتر دسکتاپ یا لپ‌تاپ‌ قدیمی دارید این توانایی را دارید تا با استفاده از لینوکس و کامپیوتر قدیمی خود یک سرور وب ایجاد کنید و با بهره‌گیری از آن از بسترهای مختلف وب میزبانی کنید. به بیان دیگر، این شانس را دارید تا کامپیوتر قدیمی خود را به یک ابزار کسب درآمد تبدیل کنید. آیا به ساخت سرور وب خانگی لینوکس علاقه دارید؟ ساده‌ترین راهکاری که برای انجام این‌کار در اختیار دارید، نصب لینوکس روی کامپیوتری نسبتا قدیمی است، زیرا سرور لینوکس به سخت‌افزار قدرتمند نیازی ندارد. بنابراین راهکار فوق، روشی مقرون به صرفه برای میزبانی وب‌سایت یا وبلاگ است.

مرحله اول، آماده‌سازی کامپیوتر
کامپیوتری که برای این منظور در نظر دارید از آن استفاده کنید باید حداقل مشخصات لازم برای نصب لینوکس را داشته باشد. برای ساخت سرور خانگی استفاده از دو نسخه Ubuntu و Lubuntu پیشنهاد می‌شود. در حالی که اوبونتو توزیع محبوب‌تری است، اما پیشنهاد می‌کنیم از Lubuntu استفاده کنید، زیرا Lubuntu 19.04 نسبت به اوبونتو روان‌تر اجرا می‌شود و از کد منبع یکسانی استفاده می‌کند. حداقل ملزومات سخت‌افزاری موردنیاز برای نصب لوبونتو به شرح زیر است:

پردازنده 512 مگاهرتزی دو هسته‌ای (البته پیشنهاد می‌شود برای لوبونتو از یک پردازنده 1 گیگاهرتزی و اگر در نظر دارید از اوبونتو استفاده کنید از یک پردازنده 2 گیگاهرتزی استفاده کنید.)
4 گیگابایت حافظه اصلی
25 گیگابایت حافظه جانبی
توزیع 32 بیتی یا 64 بیتی
همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، برای بهره‌مندی از لینوکس به سخت‌افزارهای قدرتمندی نیازی ندارید و امکان نصب لینوکس روی کامپیوتر قدیمی بدون مشکل خاصی فراهم است.نسخه لوبونتو همانند اوبونتو از طیف گسترده‌ای از کارت‌های گرافیک، هارددیسک‌ها و سایر سخت‌افزارها پشتیبانی می‌کند. با توجه به این‌که ملزومات سخت‌افزاری سرورهای حرفه‌ای به گونه‌ای طراحی می‌شوند که توانایی کار طولانی مدت را دارند، اما کامپیوترهای شخصی در این زمینه محدودیت‌های مختلفی دارند، بهتر است به دمای محیطی که قرار است این کامپیوتر در آن قرار بگیرد به ویژه در فصول گرم دقت کنید. به‌طور مثال، کامپیوترهای شخصی از هارددیسک‌های عادی استفاده می‌کنند، در حالی که سرورها از هارددیسک‌هایی استفاده می‌کنند که برای کارهای طولانی‌مدت بدون خاموش شدن سیستم طراحی شده‌اند.