Fault Tolerance در VMware چیست؟ FT Logging چیست؟ برخی اوقات شما در سازمان خودتان سرویس های بسیار حساسی دارید که حتی چند ثانیه خاموش شدن یا حتی Restart شدن این سرور باعث ضررهای سنگینی می شود که بعضا جبران ناپذیر هم هستند. سازمانی را در نظر بگیرید که سرویسی دارد در هر دقیقه 1000 عدد ثبت عبور و مرور و مجوزهای تردد ترافیکی را بصورت آنلاین صادر می کند .

حال تصور کنید که به دلیل بروز مشکل این سرور به مدد تنها 1 ساعت خاموش باشد یعنی 60000 عدد مجوز عبور و مرور صادر نخواهد شد و این می تواند نارضایتی شدیدی را به همراه داشته باشد.

از قابلیت های Network Load Balancing و Failover Clustering در ویندوز سرور 2012 که می توانند تا حدودی باعث ایجاد Failover و یا تقسیم Load کاری شوند. اما این مبحث در خصوص ویندوز سرور 2012 صادق است و در خصوص سیستم عامل لینوکس باید از روشهای خاص Clustering در لینوکس و … در سیستم عامل های دیگر استفاده کنیم.

امروز می خواهیم راجع به قابلیتی در مجازی سازی توسط VSPhere شرکت VMware صحبت کنیم که فارق از اینکه سیستم عامل شما چیست و چگونه پیکربندی شده است این امکان را به شما می دهد که بدون داشتن کوچکترین Downtime ای سرور خود را بازیابی کنید و به شما قول می دهم که بعد از پیاده سازی این سرویس به قدرت آن پی خواهید برد.

معرفی قابلیت Fault Tolerance در VSPhere

هروقت در سازمان در صورت بروز مشکل برای سرور اصلی وارد مدار می شود و به جای سرور اصلی ایفای نقش می کند. هر چیزی که در Domain Controller اصلی وجود داشته باشد در Domain Controller جانبی نیز عینا وجود دارد و در واقع کپی برابر اصل است.

چه خوب می شد که ما چنین قابلیتی را برای Virtual Machine های خودمان نیز داشتیم !! چنین مکانیزمی در محصولات شرکت VMware به نام Fault Tolerance وجود دارد که این امکان را به شما می دهد که دو یا چند Virtual Machine داشته باشید که عینا مثل هم باشند ، از هر جهت کپی برابر اصل و در عین حال هر اطلاعاتی که در سرور اصلی یا همان VM اصلی وجود دارد عینا در سرورهای دیگر نیز وجود دارد ، در صورت بروز مشکل برای سرور اصلی بلافاصله و بدون به وجود آمدن کوچکترین Downtime ای سرور جانبی وارد مدار می شود و همان کار سرور اصلی را انجام می دهد.

Fault Tolerance یا FT در VMware به مفهوم این است که VM های شما حداکثر دسترسی پذیری ممکن در شبکه را داشته باشند و با از بین رفتن یک VM کار و سرویس دهی VM متوقف نشود و به کارش ادامه دهد .

قابلیت Fault tolerance یا FT در VMware اولین بار به عنوان یکی از امکانات جدید در مجموعه VSPhere برای برطرف کردن یک مشکل در VMware Infrastructure 3 معرفی شد و هدف آن ادامه فعالیت و سرویس دهی یک سرور در صورت بروز مشکل و از بین رفتن یکی از Host ها بود. در ابتدای کار ما قابلیتی به نام Fault Tolerance نداشتیم و ویژگی که معرفی شده بود به نام High Availability یا HA معرفی شد. HA تا حدودی شبیه به عملکرد FT کار می کرد با این تفاوت که برای اینکه VM دوم وارد مدار شود یک مدت زمان کم برای Restart شدن و در مدار قرار گرفتن VM دوم مورد نیاز بود که همین موضوع یک مدت زمان بسیار کم را به عنوان Downtime به خود اختصاص می داد.

Fault Tolerance

با معرفی شدن قابلیت FT تحولی اساسی در خصوص Availability در VM ها پیش آمد به شکلی که با استفاده از مکانیزم VM های Primary و Secondary که عین اطلاعات همدیگر را دارند ، به مجض اینکه یکی از Host ها به مشکل بخورد کپی اصلی که Secondary VM است بدون کوچکترین Downtime ای شروع به کار می کند.

در چنین حالتی هیچوقت VM ای که Secondary بوده است برای روشن شدن و شروع به کار نیازی به Restart شدن ندارد و بلافاصله از Secondary تبدیل به Primary می شود و سرویس دهی را ادامه می دهد. نکته جالب اینجاست که به محض تبدیل شدن Secondary VM به Primary VM یک Secondary دیگر بر روی یک Host دیگر در شبکه ایجاد می شود .

Primary VM و Secondary VM اطلاعات را با همدیگر یکسان سازی یا Sync ( همگام سازی ) می کنند و به محض اینکه کوچکترین تغییری در Primary VM ایجاد شود این تغییر برای Secondary VM ارسال می شود. تکنولوژی که برای Sync کردن این دو VM بکار می رود به عنوان Record//Replay شناخته می شود و اولین بار در محصول VMware Workstation شرکت VMware معرفی شد.

مکانیزم کاری Record//Replay به این شکل است که کلیه فرآیند های درحال اجرا در Primary VM در داخل یک سری LogFile ذخیره می شود که به این فرآیند Record گفته می شود ، سپس توسط همین LogFile ها اطلاعات ضبط شده به سمت Secondary VM ارسال می شوند که یه این فرآیند Replay گفته می شود و با این روش کلیه اطلاعات موجود بر روی Primary VM بر روی Secondary VM هم عینا وجود خواهد داشت.

Primary VM بر روی Secondary VM

چیزی که شما در VMware و سرویس FT به عنوان LogFile می شناسید در واقع همان چیزی است که در Exchange Server به عنوان Transaction Log و همچنین در SQL سرور به همین اسم Log و فرآیند Log Shipping می شناسیم .

منبع مطلب

virtualization.tosinso.com