image Data Center چیست؟ image راهنمای خرید لپ تاپ (درباره‌ی CPU نوت‌بوک)

با ما تماس بگیرید...

ارسال پیام
  • en
  • fa

بررسی دماورطوبت در اتاق های سرور

دیتا سنتر

اتاق سرور یا مرکز داده، اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در مراکز امروزی می باشد. نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح و بدون درنگ تجهیزات، اهمیت نگهداری از اطلاعات ارزشمند سازمانی، مشتریان و سرویس های خدماتی، طراحی اتاق سرور مناسب با ویژگی های مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. یکی از چالش های طراحی امنیت اتاق سرور طراحی صحیح لایه فیزیکی امنیت و سیستم پایش المان های محیطی اتاق سرور و مراکز داده می باشد. طراحی منطقی، باعث کاهش هزینه نگهداری و کاهش زمان از کار افتادن تجهیزات و سرورها به واسطه آسیب های عوامل محیطی و دسترسی های نا خواسته و غیر مجاز می گردد.

 

شرایط محیطی تاثیر گذار بر آسیب های اتاق های سرور در موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرند :

۱. بررسی تاثیر افزایش دما در اتاق های سرور :

افزایش بی رویه دما با تاثیر بر سخت افزار ها موجب کاهش عمر مفید تجهیزات می گردد. افزایش دما موجب تخریب قطعات حساس الکترونیکی همچون پردازنده ها و ماژول های حافظه شده و . همچنین باعث کاهش راندمان سیستم ها می گردد، بنا به استاندارد ها، تجهیزات شبکه و سرورها، نباید در دمای بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد به کار گرفته شوند و مناسب ترین دما حدود ۲۰ تا ۲۳ درجه سانتیگراد می باشد.

 

تهویه و سرمادهی  اتاق سرور:

اتاقهای سرور و یا دیتا سنتر ها بخشهایی هستند که به دلیل قرار گیری سرور ها و یا قرار گیری حجم بسیار زیادی از قطعات الکترونیک گرمای زیادی تولید می نمایند این گرما متناسب با تعداد رکهای قرار گرفته در اتاق سرور افزایش مییابد و به همین دلیل خنک کردن اتاق های سرور با ظرفیتهای مختلف و یا با تکنولوژیهای متفاوتی با توجه به میزان بار برودتی آنها تعیین می شود .

روشهای متداول در خنک کردن اتاق سرور ها وجود دارد که نمونه هایی از آنها را باهم مقایسه می نماییم:

از آنجا که هر سیستمی دارای توانی است و توان در سیستم های خنک کننده با واحد های معمول خود سنجیده می شود ۳ روش در سیستمهای خنک کننده بکار می رود :

۱. BTU

در تعریف هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه از ۶۰ درحه فارنهایت به ۶۱ درجه فارنهایت برساند، در کولر های گازی از این واحد استفاده می شود و هر چه عدد آن بزرگ تر باشد بمعنی قدرت خنک کنندگی بیشتر است در واحد های مسکونی هر ۱۲۰۰۰ btu  می تواند یک فضای ۴۸ متری را خنک نماید.

۲. CFM

این واحد تعیین کننده میزان هوای تولید شده توسط سیستم خنک کننده با مقیاس فوت مکعب در دقیقه است که عموما از این مقیاس برای فن ها و یا سیستمهای هواساز استفاده می شود تا حجم هوا دهی را تعیین نمایند.

۳. TT

تن تبرید برای تجهیزات بزرگ سرمایشی از این واحد کمک می گیرند که چیلرها جزو این تجهیزات دسته بندی می شوند فارغ از طبقه بندی نوع چیلر ها که در ۲ دسته تراکمی و جذبی هستند  هر ۱ تن تبرید معادل ۱ ساعت کار کولر گازی ۱۲۰۰۰ خنک کنندگی ایجاد می کند.

استفاده از کولر های اسپیلیت (گازی) متداولترین روش در ایران بوده و با
توجه به اینکه اتاقهای سرور شرکتهای کوچک و مراکز تجاری با ابعاد رکها انتخاب
شده و با استفاده ازیک یا ۲ اسپیلیت که بصورت خودکار کار می کنند دمای اتاق
را در رنج مناسب حدود ۲۲ درجه سانتی گراد نگه می دارند.

نکته های مهم :

۱- کولر های اسپیلیت برای کاربرد های صنعتی و یا دایم کار طراحی نمی شوند بنابر این روشن نگهداشتن آنها امری بسیار خطرناک است چرا که استفاده ممتد در این کولر ها در دراز مدت عمر کولر ها را کاهش داده و می تواند منجر به از کار افتادگی زودهنگام کولر شود.

۲-کولر های اسپیلیت به دلیل آنکه برای کار در زمان طولانی طراحی نشده اند اگر برای کاربردهای صنعتی مانند خنک نگهداشتن اتاق سرور استفاده می شوند همیشه دارای یک کولر پشتیبان رزرو باشند که این کولر پشتیبان با سیستم کنترل اتاق سرور در شرایط بحرانی افزایش دما و یا خرابی کولر اول فعال گردد.

۳-برای انکه حداقل کردن میزان کارکرد کولر، بهتر است به ازای هر ۸ ساعت کار، کولر فعال خاموش و کولر پشتیبان روشن شود و این مقوله نیز جزو وظایف سیستم کنترل اتاق سرور است که در صورت انتخاب درست سیستم، می توان از قابلیتهای آن برای کنترل کولر ها همراه با سیستم درایو قدرتی بهره مند شد.

۴-ظرفیت کولر های اتاق سرور را همیشه ۱ پله بیشتر از مقدار محاسبه شده در نظر بگیرید تا کولر ها در شرایط بار ماکزیمم کار نکنند و امکان توسعه شبکه تا حدودی وجود داشته باشد.

۵-در قرار گیری کولر های اسپیلیت این نکته رعایت شود که هیچگاه پنجره های کولرها رو به روی هم قرار نگیرد چرا که پرتاب باد هر کولر روی کولر روبه رو اثر منفی می گذارد و آن را زودتر از دمای مطلوب خاموش می نماید.

هشدار

۱-هیچ گاه اتاق های سرور را هر چند کوچک با استفاده از ۱ کولر اسپیلیت تجهیز ننمایید چراکه در این صورت هر آن باید منتظر یک اتفاق در اثر از کار افتادگی کولر و خرابی تجهیزات اتاق سرور باشیم.

۲-در روش خنک سازی با سیستم کولر های اسپیلیت، بخاطر غیر قابل اعتماد بودن این کولر ها حتما باید از یک سیستم هشدار دهنده دمای اتاق سرور بهره برد تا در شرایط بحرانی بتوان از طرق مختلف دمای اتاق را کنترل نمود.

دمای استاندارد اتاق سرور  و مرکز داده

دمای مناسب و استاندارد برای مرکز داده و اتاق سرور بین دمای ۶۸ تا ۷۵ درجه فارنهایت است ( معادل ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتیگراد ) می باشد . به طور کلی در صنعت رایانه این مساله مورد توافق است که از تجهیزات گرانقیمت در اتاق های با دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتیگراد بدون سیستم خنک سازی استفاده نشود.

در مرکزهای داده  با چگالی بالا و اتاق سرور ها با باز و بسته کردن درب معمولا حجم زیادی از هوای با دما و رطوبت متفاوت وارد اتاق سرور می شود که این مورد میتواند بر روی هوای اتاق تاثیر زیادی داشته باشد و باید سیستم کولینگ بلافاصله این تغییرات را جبران کند . برای مراکز داده بزرگ به ازای هر ۲۴ فوت فاصله باید یک سنسور دما در نظر گرفته شود .

۲. بررسی تاثیر افزایش رطوبت در اتاق های سرور :

افزایش بیش از حد رطوبت موجب میعان نم موجود در هوا به صورت قطرات مایع می شود که خود باعث ایجاد خوردگی و یا اتصال الکتریکی بین مدارات الکترونیکی می گردد. کاهش بیش از حد رطوبت به واسطه تولید الکتریسیته ساکن در محیط اطراف، موجب تخلیه الکتریکی شده که باعث تخریب قطعات حساس الکترونیکی می گردد.

رطوبت استاندارد اتاق سرور

رطوبت نسبی یا نم نسبی Relative Humidity  نسبت رطوبت مطلق در دمای t به رطوبت اشباع در همان دما می نامند . به عبارت دیگر نسبت بخار آب موجود در حجم معینی از هوا در دمای t به وزن ماکزیمم بخار آبی که میتواند در همین حجم در دمای t داشته باشد را رطوبت نسبی می گویند .  با دانستن دمای تر و دمای خشک و فشار هوا می توان رطوبت نسبی را محاسبه نمود .

هنگامی که میزان رطوبت اتاق سرور از حد استاندارد بیش از حد بالا باشد تراکم آب می تواند باعث خوردگی سخت افزار و از بین رفتن قطعات سیستم های سرور و تجهیزات اتاق سرور گردد . اگر رطوبت اتاق سرور خیلی کمتر از حد مجاز باشد تجهیزات کامپیوتری حساس به تخلیه الکترواستاتیک ESD آسیب خواهند دید . بنابر استاندارد، رطوبت استاندارد مرکز داده ها بین ۴۵% الی ۵۵% مجاز و مطلوب می باشد و خارج از این بازه نیازمند بررسی علل و رفع مشکل است .

 

 

نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده

نظرتان را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمی شود.