image تعمیر تخصصی سخت افزار سرور و سوییچ image ماژول SFP و کاربردهای آن

با ما تماس بگیرید...

ارسال پیام
  • en
  • fa

تغییر نام دامین کنترلر

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت همه کارشناسان و بازدیدگنندگان محترم

امروز قصد دارم در مورد تغییر نام دامین کنترلر و یا به عبارتی تغییر نامه دامنه یک دامین مقاله ای را خدمتتون ارائه بدم .

در شبکه ای که وظیفه مدیریت تمامی Object ها درون شبکه بر عهده دامین کنترلر می باشد به هر دلیلی امکان دارد مدیر شبکه نیاز به تغییر نام ، نام دامنه پیدا کند. با توجه به تجربیات بنده بهتر است قبل از شروع این کار اقداماتی پیشگیرانه جهت بروز اتفاقات ناگوار انجام گیرد که در زیر ذکر گردیده.

  • حتماً از کل سرور خود یک Backup تهیه گردد. این کار توسط نرم افزار های مختلفی انجام میشه که مهمترین آنها Veeam, symantec backup exec,…. می باشد . خاطر نشان می کند جهت امنیت بالاتر حتماً از خود سرور به صورت کامل Backup  تهیه گردد.
  • سعی شود بر روی سروری که وظیفه دومین کنترلری را بر عهده دارد سروریس دیگر مثل DHCP و مشابه آن نباشد . هر چه سرویس کمتر وجود داشته باشد راندمان کار بالاتر است .
  • سعی کنید ابتدا Backup فوق را داخل یک محیط تست برگردانید که هم از سلامت فایل Backup مطمعن باشید و هم ابتدا بر روی محیط تست عملیات فوق را انجام داده باشید و بعد از آن سراغ محیط واقعی بروید .
  • حتماً با کاربر Administrator و یا کاربری که مجوز Admin را دارد کار را شروع کنید .

خوب پس از رعایت مراحل بالا نوبت به اون میرسه که کار را شروع کنیم.

در ابتدا از طریق Console Manager سرور و از بخش Add Features اقدام به نصب دو سرویس Active Directory Domain Controls Tools , Distributed File System Tools می نماییم . سپس توسط دستور زیر از نام دامنه های خود خروجی می گیریم. (کلیه دستورات داخل Command Prompt )

Rendom.exe  /List

بعد از زدن دستور فوق نام دامنه شما در یک فایل با نام DomainList.xml ذخیره می گردد که با باز نمودن فایل فوق می توانید نام دامنه خود را مشاهده نمایید. در مرحله بعد بر روی نام فایل فوق راست کلیک نموده و از طریق کزینه Edit هر کجای فایل فوق نام دامنه قبلی وجود دارد آن را به دامنه جدید تغییر نام دهید. البته بهتر است قبل از شروع کار از فایل فوق یک Backup  گرفته شود. دقت داشته باشید در فایل فوق نام Netbiosname را نیز باید به نام دامنه جدید تغییر دهید و سپس فایل فوق را ذخیره نمایید .برای اطمینان از صحت تغییرات توسط دستور زیر فایل فوق را مجدداً مشاهده می نماییم .

Rendom.exe /showForest

پس از اطمینان از صحت درست بودن اطلاعات درون فایل فوق نوبت آن رسیده که فایل فوق را توسط دستور زیر در دومین کنترلر Upload کنیم.

Rendom.exe /Upload

در مرحله بعد برای اینکه تغییرات فوق بر روی تمامی دومین کنترلرهای داخل شبکه اعمال گردد ابتدا توسط دستور زیر آنها را در حالت Prepare قرار می دهیم .

Rendom.exe /Prepare

و سپس توسط دستور زیر تغییرات را بروی تمامی دومین کنترلرها اعمال می نماییم.

Rendom.exe /Execute

 

پس از انجام مراحل بالا یک بار سرور فوق را Restart کرده . دقت داشته باشید در این مرحله جهت ورود به سیستم می بایست با نام دامنه جدید و اکانت Administrator  اقدام به Login  کردن نماییم. New Domain name/administrator

بعد از Login  کردن نوبت به ایجاد تغییرات در Dns  رسیده. برای اینکار کنسول Dns را باز نموده و مشاهده می کنیم که رکوردهای ما همچنان با همان نام قبلی در حال کار می باشند برای رفع اشکال فوق یک Forward lookup Zone  با نام دامنه جدید می سازیم و پس از آن نیز Primary DNS Suffix را هم به نام دامنه جدید تغییر می دهیم و مجدداً سرور فوق را ریستارت می نماییم . در آخر نیز با استفاده از دستور زیر Forest خود را از حالت Freeze  خارج می نماییم.

Rendom.exe /end

در پایان فیلم آموزشی مراحل فوق تقدیم حضور می گردد.

نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
۲ نظرات

نظرتان را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمی شود.