اصطلاحات کامپیوتر انگلیسی image اصطلاحات انگلیسی کامپیوتر

با ما تماس بگیرید...

ارسال پیام
  • en
  • fa

اطفاء حریق و دیتا سنتر

مقدمه
اطفاء حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش، بوسیله خاموش کردن و کنترل آتش‌ انجام می‌گیرد. اطفای حریق برای حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال الزامی است. روش‌های اطفای حریق بستگی به نوع آتش دارد. برای مقابله با آتش باید یکی یا چند عامل اصلی مثلث آتش یعنی هوا، ماده سوختنی و یا حرارت را کنترل کرد که البته امروزه مثلث حریق به منشور حریق تبدیل شده است که ضلع چهارم همان واکنش های شیمیایی است که منجر به ایجاد حریق می گردند. اطفاء حریق به دو گروه دستی و اتوماتیک تقسیم میشود؛ که در نوع دستی، عملیات اطفای حریق به صورت دستی و توسط افراد و یا آتش نشانان انجام می شود و در نوع دوم یعنی اطفاء حریق اتوماتیک، این عملیات به صورت خودکار و بدون حضور عوامل انسانی صورت می‌پذیرد.
بطور کلی سیستم ها ی اطفاء حریق اتوماتیک را می توان به پنج دسته زیر تقسیم کرد: سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گازی
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری (آیروسل)
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه یا پودر آب (Water Mist)
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک Vortex
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی:
قسمتهای اصلی این سیستم عبارتند از:
مخزن یا استخر نگهداری آب.
پمپ های آتش نشانی.
شیرهای کنترلی مانند Deluge Valve، Wet Valve، Dry Valveو غیره.
اسپرینکلر یا اسپری آب . کاربرد:
 از این سیستم در اطفاء حریق کلاس A و جهت خنک سازی کلاس های B و C استفاده می شود. برخی از کاربردهای آن عبارتند از ساختمان های اداری-مسکونی-تجاری، هتل ها، موزه ها، پارکینگ ها، ترانس های برق، تانک ها و مخازن نگهداری سوخت و مواد شیمیایی، کشتی ها، بنادر، انبارها.
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گازی:
این سیستم از زیر مجموعه هایی مانند FM200، CO2،Inert Gas ، Novec 1230 و سایر سیستم های گازی تشکیل می شود که هرکدام از آنها دارای مزایا و معایبی بوده که در بخش آموزشی این سایت به آنها اشاره شده است. سیستم هاى اطفاء گازى نقش مهمى در مفهوم اطفاى حریق دارند؛ به ویژه در مواردى که سایر اطفاء کننده ها (به عنوان مثال سیستم هاى آبى) قادر به این کار نیستند. در سا لهاى اخیر و پس از ممنوعیت هالون از سال ۱۹۹۴، تلاش هاى بسیارى جهت معرفى و به کارگیرى گازهاى دیگر صورت گرفته است. سازمانهایISO و NFPA سیزده نوع گاز از انواع ساکن مانند آرگون و نیتروژن و مخلوط آنها و همچنین هیدروکربن هاى هالوژنه چونNOVEC1230و یاFM200را معرفى نموده است. بطور کلی هر سیستم اطفاء حریق گازی از قسمتهای زیر تشکیل شده است:

 

سیلندرهای نگهداری گاز همراه با شیر های محرک
سیلندرهای پایلوت
– Manifold، شلنگ های تخلیه گاز، شلنگ های محرک سیلندرها
شیرهای برقی و Pressure Switch
نازل های تخلیه گاز کاربرد: معمولاً از این نوع سیستم جهت اطفاء حریق کلاس هایA، Bو Eاستفاده  می شود. برخی از کاربردهای آن عبارتند از تابلو های برق، تابلو های کنترل، تابلو های مخابراتی، سرورهای کامپیوتری، موتورهای برق، اتاق های UPS، اتاق های کنترل، اتاق های Marshaling.
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری (آیروسل)
هر سیلندر آیروسل از ذرات بسیار ریز ترکیبات پتاسیم تشکیل می شود و بصورت حرارتی یا الکتریکی تحریک می شود. پس از تحریک، این ذرات از سیلندر خارج شده و با مخلوطی از گازها (اغلب CO2، N2 یا بخار آب) تشکیل ماده اطفاء کننده را می دهند. ترکیبات پتاسیم جهت یونیزاسیون نیاز به کمترین انرژی را داشته و این انرژی از خود حریق جذب می گردد. سپس یون های پتاسیم با یون های بوجود آمده از حریق (O, H, OH) ترکیب شده و بدون کاهش اکسیژن، واکنش های زنجیره ای حریق متوقف می گردد.
کاربرد: این سیستم تا به امروز تنها سیستم موجود در دنیا می باشد که می تواند در ۵ کلاس حریق A، B، C، E و F مورد استفاده قرار گیرد. برخی از کاربردهای آن عبارتند از تابلو های برق، تابلو های کنترل، تابلو های مخابراتی، سرورهای کامپیوتری، موتورهای برق، اتاق های UPS، اتاق های کنترل، اتاق های Marshaling، انبارهای مواد شیمیایی، دیزل ژنراتورها، پمپ ها
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم
این سیستم موثرترین روش جهت اطفاء حریق کلاس B (سوخت های مایع) است. همچنین در کلاس A نیز قابل استفاده می باشد. قسمتهای اصلی این سیستم عبارتند از:

 

مخزن نگهداری فوم (Bladder Tank)
دستگاه ترکیب کننده آب و فوم (Proportioner)
نازل
کاربرد: انبارهای مواد شیمیایی، مخازن مواد نفتی و شیمیایی، آشیانه های هواپیما و هلیکوپتر، تاسیسات نفتی.
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه یا پودر آب (Water Mist)
اساس کار سیستم Water Mist همانگونه که از نامش برمی¬آید بر اساس تولید غبار آب (مانند مه) میباشد که به صورت تولید ذرات ریز آب در محیط تحت حفاظت عمل می¬کند. قطر این ذرات بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ میکرون می¬باشد و باعث می شود هدایت الکتریکی آب ازبین برود. در واقع این سیستم همانند سیستم اطفاء آبی، خاصیت خنک کنندگی و همانند سیستم اطفاء حریق گازی، مانع از رسیدن اکسیژن به حریق میشود. قسمتهای اصلی این سیستم عبارتند از:
سیلندرهای آب همراه با شیر های محرک
سیلندرهای پرفشار گاز (نیتروژن یا هوا) همراه با شیر های محرک
– Manifold، شلنگ های تخلیه گاز، شلنگ های محرک سیلندرها
شیرهای برقی و Pressure Switch
نازل
درصورتی که مساحت تحت حفاظت زیاد باشد، بجای سیلندرهای آب و گاز از مخزن، پمپ و تجهیزات وابسته استفاده می شود. کاربرد: توربین ها ، پمپ ها، تاسیسات نفتی، کانال های کابل، موتورخانه ها.
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک Vortex
سیستم اطفاء حریق ورتکس (Vortex) یک سیستم هایبریدی آب به همراه نیتروژن است.
با توجه به تجربیات متخصصین شرکت فناوران شبکه چهلستون در ساخت چندین دیتا سنتر در حال حاضر بهترین سیستم اطفاع حریق FM200 می باشد که در زیر به اختصار توضیحاتی در مورد ساختار FM200 داده می شود.
سیستم اطفاء حریق اتاق سرور FM200 :
سیستم اطفاء حریق اتاق سرور از نوع FM200 بهترین انتخاب یک سیستم اطفاء حریق در این مراکز و مراکزی که درآن تجهیزات الکترونیکی مستقر گردیده است می باشد. سیستم اطفاء حریق FM200 را علاوه بر اتاق سرور می توان در همه امکان که معمولا شامل موارد زیر است به کار برد :
مراکز داده اتاق برق اتاق مانیتورینگ مراکز کنترل خطوط تولید
درباره سیستم اطفاء حریق FM200 بیشتر بدانیم
این سیستم نیز به عنوان HFC227ea شناخته شده و یک سیستم حفاظت از آتش است، که میتواند در عرض ۱۰ ثانیه آتش را شناسایی و بلافاصله آن را سرکوب نماید.
FM200 تا چه حد امن است؟
این سیستم مهارکننده آتش به عنوان یک ترکیب فعال و یک سوخت در اسپری های پزشکی بکارگرفته شده است. از این رو میتوان گفت که گاز FM200 با طراحی درست واصولی بسیار امن است.
FM200 چگونه کار می کند؟
یک تصور غلط وجود دارد که می گوید اکسیژن عملکرد این مهار کننده آتش را کاهش میدهد که این موضوع درست نمیباشد! گاز FM200 A مواد شیمیایی خاموش کننده ی مصنوعی میباشد که با از بین بردن رادیکال های و یا عناصر حرارت از مثلث آتش (اکسیژن، حرارت و سوخت) باعث خاموش شدن آن میگردد.
غلظت در یک سیستم FM200 به طور معمول بین ۷٫۹٪ تا ۸٫۵٪ است.و بالا بودن این غظلت میتواند خطر افرین باشد که توسط تولید کننده گان اصلی میزان آن روی تجهیزات مندرج میگردد و استانداردهای ISO14520 برای سیستم های اطفا حریق تعیین می شود.
مزایای استفاده از سیستم FM200 چیست؟
مزیت اصلی آن، حجم پایین بکار گیری مواد خاموش کننده برای اطفای حریق مکان مورد نظر میباشد. و این به معنی سیلندر کمترمیاشد، بنابراین فضای کمتری برای ذخیره سازی سیلندر FM200 مورد نیاز میاشد.
سرکوب کردن حریق در کمتر از ده ثانیه، توقف آتش سوزی قابل احتراق، الکتریکی، و قابل اشتعال معمولی قبل ازآنکه آسیب قابل توجه ایی به تجهیزات وارد گردد،  خاموش شدن سریع آتش، به معنی آسیب کمتر، هزینه های تعمیر پایین تر میباشد، مانند هر آتش دیگر، پر کردن مجدد FM200 ساده و مقرون به صرفه است، بنابراین، هزینه های جانبی سیستم اطفا حریق FM200 کمتر بوده ویکی از ایمن ترین سیستم های اطفا حریق میباشد.
FM200 به عنوان یک سیستم پاک طبقه بندی شده است. ایمنی FM200 در بیش از یک دهه تجربه در دنیای واقعی به اثبات رسیده و در دنیا نیز بعنوان یک سیستم ایمن مورد تائید کارشناسان سراسر دنیا شناخته شده است. همچنین گاز FM200 دوستدار محیط زیست می باشد.
هزینه اجرای سیستم اطفاء حریق اتاق سرور FM200
با بررسی مکان مورد نظر و کارشناسی لوازم مورد نیاز از جمله محاسبه دقیق تعداد سیلندر می توان هزینه اجرای یک سیستم اطفاء حریق اتاق سرور را در این نوع و انواع مختلف تخمین زد. شرکت فناوران شبکه چهلستون  با دارا بودن تجربه های فراوان در این زمینه بهترین پیشنهاد ممکن با توجه به خواست مشتری و کیفیت کار ارائه میدهد. هم اکنون میتواند با ما تماس حاصل فرمایید.

 

نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده

نظرتان را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمی شود.