پردازنده های Intel یا AMD:

مهمترین بخش یک کامپیوتر، پردازنده آن است. در میان تولید کنندگان سی‌پی‌یوهای کامپیوتری دو شرکت Intel و AMD از قوی‌ترین و معروف‌ترین برندهای تولیدکننده CPU هستند. این دو برند انواع متنوع و زیادی از پردازنده‌ها را روانه بازار کرده‌اند که هر یک از آن‌ها دارای مشخصات و ویژگی‌های خاصی هستند. این تنوع و امکانات زیاد در سی‌پی‌یوها انتخاب را بسیار مشکل کرده است. ما درشرکت فناوران شبکه چهلستون به مقایسه سی‌پی‌یو های Intel و AMD پرداخته‌ایم تا شما را بیشتر با این 2 شرکت و سی‌پی‌یوهای آن‌ها آشنا کنیم.

Intel:

شرکت اینتل در سال ۱۹۶۸ توسط گوردون ای. مور و رابرت نویس تأسیس شد. مور شیمی‌دان و رابرت نویس، فیزیک‌دانی بود که به‌عنوان یکی از مخترعان مدار مجتمع (IC) شناخته می‌شود. مور و نویس پیش از تأسیس اینتل در شرکت Fairchild Semiconductor مشغول به کار بودند. آرتور راک، و مکس پالوسکی نیز از دیگر افرادی بودند که از همان روزهای ابتدایی در هیئت مدیره‌ی اینتل حضور داشتند. آرتور راک، رئیس هیئت مدیره، سرمایه‌گذار بزرگی بود که به بنیان‌گذاران اینتل کمک کرد سرمایه‌ی اولیه برای تأسیس شرکت را جذب کنند.

اولین محصولات

اینتل در ابتدای تأسیس به‌عنوان تولیدکننده‌ی مدارهای منطقی شناخته می‌شد؛ اما بنیان‌گذاران آن هدف خود را بازار حافظه‌های نیمه‌هادی تعیین کرده بودند. در آن زمان پیش‌‌بینی می‌شد که این حافظه‌ها جایگزین حافظه‌های با ساختار آهنربایی (مشهور به Core) خواهند شد. اولین محصول آن‌ها در این بازار، یک حافظه‌ی رم استاتیک ۶۴ بیتی بود که تقریبا دو برابر محصولات رقبا سرعت داشت. محصولات دیگر اینتل که در سال ۱۹۶۹ تولید شدند، حافظه‌ی رام ۱۰۲۴ بیتی و اولین حافظه‌ی رم استاتیک ۲۵۶ بیتی بر مبنای ماسفت (ترانزیستور اثر میدانی نیمه‌هادی-اکسید-فلز) بود.

رم ماسفت اینتل که با نام ۱۱۰۱ عرضه شده بود، ساختاری پیچیده داشت و تولید و به‌کارگیری آن در کامپیوترهای بزرگ، به‌صرفه نبود. محصول بعدی با نام ۱۱۰۳ در سال ۱۹۷۰ به بازار عرضه شد و به‌عنوان حافظه‌ی رم داینامیک یا DRAM شناخته می‌شد و لقب پرفروش‌ترین چیپ حافظه جهان در سال ۱۹۷۲ را به خود اختصاص داد.

وضعیت کنونی برند اینتل

اینتل در حال حاضر به‌عنوان دومین شرکت بزرگ تولید پردازنده و دومین برند باارزش این صنعت شناخته می‌شود. طبق آخرین گزارش‌های منتشرشده، درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۷ حدود ۶۲ میلیارد دلار بوده و سود خالص آن‌ها حدود ۱۸ میلیارد دلار گزارش شده است. این شرکت در حال حاضر حدود ۱۰۶ هزار کارمند دارد و شرکت‌های بزرگی همچون Mobileye ،McAfee ،Here و Wind River Systems به‌عنوان زیرمجوعه‌ی آن فعالیت می‌کنند.

AMD

اگر قصد خرید یک کارت گرافیک و یا سی‌پی‌یو داشته باشید، قطعا در میان گزینه‌های پیشنهادی محصولات شرکت ای‌ام‌دی را نیز مشاهده خواهید کرد. شرکت AMD یکی از معروف‌ترین شرکت‌ها در زمینه تولید سی‌پی‌یو و کارت گرافیک است.

معرفی برند AMD:

برای معرفی برند AMD ابتدا باید بگوییم AMD مخفف عبارت Advanced Micro Devices به معنای دستگاهای میکرو پیشرفته است. این شرکت با انتخاب این نام برای خود، فعالیت خود را با تولید شیفت رجیسترها و مدارات منطقی شروع کرد. محصولات اصلی شرکت ای‌ام‌دی شامل ریزپردازنده‌ها، چیپست‌ مادربورد، پردازنده‌های امبدد (Embedded) و پردازنده‌های گرافیکی است. این شرکت به همراه شرکت Nvidia بازار پردازنده‌های گرافیکی در دست دارند. شرکت AMD تنها شرکتی است که به عنوان رقیب اصلی شرکت Intel شناخته می‌شود. ساختمان اصلی برند AMD در آمریکا و در سانتاکلارا کالفرنیا می‌باشد. درآمد این شرکت در سال 2018 برابر 6.5 میلیارد دلار بوده است.

تاریخچه برند AMD:

شرکت ای‌ام‌دی در سال 1969 در کالیفرنیا با هدف تولید انواع نیمه رساناها و مدارهای منطقی توسط جری ساندرز و همکارانش با سرمایه اولیه یکصد هزار دلار تاسیس شد. ساندرز و 7 همکارش ابتدا در شرکت فیرچایلد سمی‌کانداکتر (Fairchild Semiconductor) مشغول به کار بودند اما به دلیل نارضایتی از شرکت تصمیم به ترک آن گرفتند. رابرت نویس و گوردون مور نیز در شرکت فیرچایلد فعالیت داشتند اما آن‌ها نیز از این شرکت بیرون آمده و شرکت اینتل را بنا کردند. سال 1982 برای ای‌ام‌دی یک نقطه عطف بود چرا که در این سال این شرکت توانست به عنوان دومین سازنده میکروپروسسور با شرکت آی‌بی‌ام قرار داد منعقد کند و در سال 1984 به عنوان یکی از 100 شرکت برتر در آمریکا شناخته شد و در حال حاضر AMD به عنوان دومین سازنده بزرگ تراشه در دنیا شناخته می‌شود.

اولین تولیدات شرکت AMD:

اولین محصول شرکت AMD در همان ابتدای تاسیس یعنی در سال 1969 منتشر شد. این محصول یک شیفت رجیستر (Shift Register) با ظرفیت 4 بیت بود. اولین تولید اختصاصی برند AMD محصول Am2501 بود. Am2505 نیز یک ضرب کننده دودویی بود که در سال 1971 عرضه شد. این ضرب کننده در زمان خود سریع‌ترین ضرب کننده موجود در بازار بود. شرکت ای‌ام‌دی در همان سال نیز به تولید حافظه‌های رم (RAM) پرداخت. اولین رم تولیدی ای‌ام‌دی Am3101 بود که یک حافظه رم 64 بیتی 2 قطبی است.